Warto wiedzieć - tekst o wspinaczce górskiej

rankingi. Nie warto kierować się wyłącznie ceną. Najlepiej wybrać sprawdzonego producenta, polecanego przez innych użytkowników. Jeżeli zamierzasz zając się wspinaczką bardziej "na poważnie" to zdecydowanie warto zainwestować w po

Warto wiedzieć - tekst o wspinaczce górskiej

Kwestie sprzętowe

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu wspinaczkowego? Przede wszystkim na jego bezpieczeństwo - dlatego warto poczytać opinie, sprawdzić atesty, przejrzeć rankingi. Nie warto kierować się wyłącznie ceną. Najlepiej wybrać sprawdzonego producenta, polecanego przez innych użytkowników. Jeżeli zamierzasz zając się wspinaczką bardziej "na poważnie" to zdecydowanie warto zainwestować w porządny sprzęt - odpowiednie buty, czekany, czy chociażby dedykowany plecak. Jeśli planujesz dłuższe szlaki, to warto kupić jednoosobowy, lekki namiot. Kwestia pojemników na wodę, odpowiedniej żywności to odrębny temat, ale również warto poświęcić uwagę na jego zgłębianie.

Ogólnie - im więcej wiesz, tym lepiej. Zanim dokonasz konkretnego zakupu, zrób listę tego co potrzebujesz i poszukaj informacji i danym sprzęcie.


Czy każdy może się wspinać?

Wspinać może się każdy z nas, jednak warto pamiętać, że nie jest to prosta sprawa i nie możemy robić tego bez konkretnego przygotowania. Jeśli zamierzamy właśnie w taki sposób spędzać czas, warto na początku wybrać się do specjalnego klubu i poćwiczyć na ściance wspinaczkowej. Konieczne będzie tutaj często wynajęcie instruktora, który nauczy nas odpowiednich technik oraz przekaże wiedzę konieczną do bezpiecznego wspinania się po górach. Dodatkowo bardzo ważną rzeczą jest konieczne wyposażenie, bez którego wspinaczka będzie niemożliwa. Warto dowiedzieć się, co może się przydać i zadbać o to już na początku, by uniknąć problemów. Tylko dzięki temu wspinaczka będzie atrakcyjna i przebiegnie bez zakłóceń.


Definicja trekkingu

Trekking ? forma turystyki, uprawiana w trudnych warunkach terenowych i klimatycznych. Wyróżnia się kilka form trekkingu. Najpopularniejszą jest trekking klasyczny (górski), będący formą pośrednią między wspinaczką a turystyką pieszą. Termin trekking pochodzi od słowa trek używanego na południu Afryki i oznaczającego wędrówkę Burów w czasie zdobywania kolejnych ziem. W turystyce trekking zaczął najpierw odnosić się do wędrówek pieszych w Himalajach nepalskich i indyjskich1.

Inne formy trekkingu to m.in. pustynny, tropikalny, lodowcowy, polarny, rzeczny, na bagnach, na wulkanach.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Trekking