Noże użytkowe - opis
O ostrzach profesjonalnych używanych na placach budowy - dzięki Wikipedii:
Noże wykorzystywane na budowach lub innych miejscach pracy posiadają najczęściej chowane i wymienne ostrza. Rękojeść wykonana jest albo z odlewanego metalu lub tworzyw sztucznych ukształtowanych wtryskowo. Niektórzy używają standardowego ostrza żyletkowego, inne specjalistyczne używają ostrzy dwustronnych. Użytkownik może dopasować wysunięcie ostrza z rękojeści w zależności od potrzeb np. do rozcinania opakowań bez uszkodzenia ich zawartości. Gdy ostrze się stępi, może być szybko odwrócone lub wymienione na nowe. W niektórych modelach ostrza zapasowe lub używane są przechowywane w wydrążonej rękojeści i są dostępne poprzez odkręcenie śruby i otwarcie uchwytu.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/No%C5%BCe_u%C5%BCytkowe
Spawanie - jeszcze jeden typ noża
Gdy już pozbędziemy się maski spawalniczej i odstawimy maszynę do spawania w bezpieczne miejsce żeby się ostudziła, przychodzi czas oceny. Patrzymy krytycznym wzrokiem na nasze dzieło i czasem zachodzi potrzeba wyrównania naszych spawów. Co wtedy?
Korzystamy oczywiście z przeznaczonego do tego noża oczkowego. Idealnie radzi sobie z tego typu zadaniami - nie ważne czy jest to róg wewnętrzny czy zewnętrzny. Dzięki temu narzędziu możemy w szybki i efektywny sposób pozbyć się nadmiaru materiału tam gdzie nie powinno go być.
Nie wspominając już, że dużo prościej jest to zrobić przy użyciu noża specjalnie do tego przeznaczonego - nieprawdaż?
Przycinanie linoleum - wskazówki
Używając profesjonalnego noża do cięcia wykładzin i linoleum, warto zastanowić się chwilę przed poprowadzeniem nieodwracalnego cięcia. To że ostrze samo w sobie jest wysokiej klasy, nie znaczy że przycinania nie można zepsuć.
Należy przede wszystkim zadbać o to, by linia cięcia nie była niczym zastawiona - gdy już się zacznie ciąć, lepiej skończyć to jednym pociągnięciem. Sprawdzić należy również podłoże pod ciętym materiałem - nóż może się o coś zahaczyć i zejść z linii.
Drugim, nie mniej ważnym elementem, jest upewnienie się że ostrze jest wystarczająco naostrzone i nie równe. W innym razie, może się okazać ze zrobimy zadziory w materiale zamiast gładkiego cięcia.