Na temat dentystów i leczeniu u nich zębów

leczeniem zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej i innych tkanek jamy ustnej oraz ją otaczających a także stawu skroniowo-żuchwowego człowieka. Przed wejściem Polski do Unii Europejskiej używano tytułu lekarz stomatolog, potem l

Na temat dentystów i leczeniu u nich zębów

Stomatologia, czyli dentystyka - Wikipedia

Stomatologia, dentystyka (gr. stoma ? usta + gr. logia ? nauka; łac. dens ? ząb) - dział medycyny zajmujący się funkcjonowaniem, patologiami i leczeniem zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej i innych tkanek jamy ustnej oraz ją otaczających a także stawu skroniowo-żuchwowego człowieka. Przed wejściem Polski do Unii Europejskiej używano tytułu lekarz stomatolog, potem lekarz dentysta, jednakże Naczelna Izba Lekarska dopuszcza możliwość używania obydwu tytułów.

W Polsce, zgodnie z Dz. U. z 2011 r. Nr 113, poz. 6581, do roku 2012 tytuł lekarza dentysty uzyskuje się po 5 latach studiów, odbyciu stażu podyplomowego i zdaniu Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego (LDEP). Od roku 2013 LDEP został zastąpiony Lekarsko-Dentystycznym Egzaminem Końcowym ? LDEK (art. 5. ustawy). Staż podyplomowy zostaje zniesiony po 1.10.2016 roku (art. 4. ustawy).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stomatologia


Kwestia chirurgii stomatologicznej w Wikipedii

Zakres zabiegów wykonywanych przez chirurga stomatologa, chirurga szczękowo-twarzowego oraz laryngologa, jako lekarzy zajmujących się operacjami w obszarze twarzoczaszki, bywa różny i zależny jest od posiadanych przez operującego umiejętności. Do najczęściej wykonywanych procedur w chirurgii stomatologicznej należą:

ekstrakcje (również zębów zatrzymanych i jeszcze niewyrzniętych), ekstrakcje zębów mądrości,
odsłanianie zębów zatrzymanych w łuku,
plastyki połączeń jamy ustnej z zatoką szczękową
leczenie ropni oraz przetok ustno-twarzowych,
resekcje wierzchołka korzeni, hemisekcje,
zabiegi usunięcia włókniaków, nadziąślaków, mukoceli, brodawczaków i innych zmian błony śluzowej,
chirurgiczne przygotowanie jamy ustnej do leczenia protetycznego,
podcinanie wędzidełek warg i języka

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Chirurgia_stomatologiczna


Zalety korzystania z bezpłatnej stomatologii

Wiele osób korzysta z bezpłatnych usług stomatologicznych. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które muszą poddać się dłuższemu leczeniu stomatologicznemu lub po prostu nie mogą przeznaczyć dostatecznej ilości środków na prywatne leczenie. Trzeba przyznać, że obecnie jakość usług stomatologicznych wykonywanych bezpłatnie jest dosyć wysoka, jedynym problemem może być fakt, że nie wszystkie usługi stomatologiczne wykonywane są bezpłatnie.

Jednak w razie potrzeby zawsze można skorzystać z pomocy stomatologa przyjmującego bezpłatnie, który w sprawny sposób zajmie się leczeniem ubytków zębowych. Zaletą korzystania z bezpłatnej stomatologii jest też fakt, że małe gabinety stomatologiczne udzielające bezpłatnej pomocy stomatologicznej znajdują się obecnie przy wielu państwowych przychodniach.