kursy bhp online

acy. I nie ma tutaj znaczenia fakt, czy pracownik zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę, czy też na przykład umowy zlecenie. Później niektórzy pracownicy muszą dodatkowo przejść okresowe szkolenia BHP, zależne od stanowisk

kursy bhp online kursy bhp online

Każdy pracownik na początku swojej drogi zawodowej w nowej firmie obowiązkowo musi przejść szkolenie BHP. Jest to tzw. szkolenie wstępne. Bez niego nie może on zostać dopuszczony do pracy. I nie ma tutaj znaczenia fakt, czy pracownik zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę, czy też na przykład umowy zlecenie. Później niektórzy pracownicy muszą dodatkowo przejść okresowe szkolenia BHP, zależne od stanowiska. Ich częstotliwość regulowana jest przez rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy. Dodatkowe szkolenia mogą być prowadzone poprzez np. seminarium online. Samo szkolenie nie musi być zorganizowane w siedzibie pracodawcy i prowadzone przez jego pracownika. Outsourcing BHP, czyli prowadzenie szkoleń przez firmy zewnętrzne od dawna nie jest już niczym dziwnym, a coraz więcej firm decyduje się skorzystać z pomocy zewnętrznych specjalistów przy prowadzeniu szkoleń. Pamiętać trzeba, że to na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków pracy. I to on poniesie odpowiedzialność, jeśli nie zachowa odpowiednich terminów przeprowadzania oraz rodzajów szkoleń.

W każdym przedsiębiorstwie, bez względu na jego wielkość, bezpieczeństwo higieny pracy jest bardzo ważnym czynnikiem. Co pewien czas powinny się odbywać szkolenia BHP celem utrwalenia przepisów w tej dziedzinie, co zapewni komfort i bezpieczeństwo wszystkim obecnym pracownikom danego zakładu. Wielu przedsiębiorców korzysta ze swojego zasobu szkoleniowców. Jest jednak duże grono osób korzystających z zewnętrznych źródeł. Outsourcing BHP to nic innego jak korzystanie ze wspomnianego już zewnętrznego zasobu szkoleniowców. Stosuje się go wówczas, gdy chcemy wyeliminować ewentualne zaniedbania, związane z niedoszkolonym zespołem firmowym lub wyeliminowaniem zażyłości pomiędzy firmą, a szkoleniowcami. Chodzi głównie o to, aby nie było podczas szkoleń żadnych niepożądanych nieprawidłowości. Jeżeli chcemy przeprowadzić szkolenie właśnie bez żadnych zawirowań, sposób ten jest jak najbardziej polecany. Nie będziemy mieli wówczas jakichkolwiek wątpliwości, że w wyniku niedopatrzenia poszło coś nie tak.

Szkolenia bhp są obowiązkowe dla każdego pracownika, który zatrudnia się w danej firmie. Jest to zarządzenie odgórne, zapisane w kodeksie pracy. Szkolenie ma przybliżyć pracę w zakładzie, przystosować do bezpiecznej i rozważnej pracy. Składa się z dwóch etapów. Są szkolenia wstępne i okresowe. Jeśli pracownik nie ma takiego kursu, nie może zostać zatrudniony w danej firmie. Kurs musi odbywać sięw godzinach pracy. Podczas instruktażu mówi się o zagrożeniu wynikającym ze stanowiska, na które się zatrudniamy. Musi być powtórzony, kiedy na stanowisku pracy zachodzą zmiany np.zakupiona jest nowa maszyna. W przypadku pracowników administracyjno-biurowych musi trwać około dwóch godzin, a dla reszty pracowników osiem godzin. Szkolenia bhp są wykonywane niezależnie od liczby przyszłych pracowników. Przy kontroli trzeba okazać dokument z wykonanym kursem. Outsourcing bhp jest dobrą alternatywą dla firmy, w której ilość pracowników nie przekracza 100 osób. Wykonywany jest bardzo często i sprawdza się na każdej płaszczyźnie związanym z bhp.

Jest oczywiste, że małe i średnie firmy nie utrzymują w składzie swojej kadry osób, które posiadają pełną, specjalistyczną wiedzą w zakresie bezpieczeństwa, higieny i prawa pracy. Nie jest to konieczne, ani racjonalne. Jednak, jak wymagają przepisy, każdy nowy pracownik musi zostać przeszkolony w zakresie BHP. W celu przeprowadzenia takich wstępnych szkoleń, jak też szkoleń przypominających, nieocenioną rolę pełni outsourcing BHP. Kadra specjalistów w zakresie BHP przeprowadza szkolenia BHP zarówno w siedzibie pracodawcy, jak też w siedzibie własnej, w czym elastycznie dostosowuje się do bieżących potrzeb i oczekiwań klienta. Szkoleniowcy, przekazując wiedzę w zakresie wymaganego na danym stanowisku pracy minimum, dysponują również zasobem szczegółowych aktów prawnych oraz znajomością praktycznych sytuacji i ich rozwiązań. Outsourcing BHP pozwala więc uzyskać przedsiębiorcy maksymalny efekt w postaci specjalistycznej wiedzy oraz doradztwa przy minimalnych nakładach. Co więcej, ze specjalistycznej wiedzy szkoleniowca zewnętrznego możemy skorzystać zawsze, gdy wymaga tego aktualna sytuacja, nie ponosząc żadnych kosztów stałych z tym związanych.

W każdej pracy, zarówno tej wykonywanej na umowę o pracę, jak i na innego typu umowy, należy przestrzegać przepisów bhp. W małych firmach są prowadzone szkolenia bhp mające na celu zapoznanie pracowników z zasadami bezpiecznej pracy. Szkolenia bhp w zakładach pracy powinny być obowiązkowe, aby zapobiegać ewentualnym wypadkom i zagrożeniom. W większych zakładach pracy, które liczą do 100 pracowników stosowane jest nieco inne rozwiązanie, a mianowicie tzw. outsourcing bhp. Jest to nic innego jak wynajęcie odpowiedniej firmy zajmującej się zawodowo szkoleniami bhp. Outsourcing bhp ma swoje zalety, najważniejsza z nich to obniżenie kosztów dla pracodawcy. Po części zwalnia to również właściciela zakładu pracy z odpowiedzialności za zapewnienie bezpieczeństwa w pracy. Przestrzeganie zasad bhp jest również istotne na przykład w szkołach czy na uczelniach, tam też powinny być wdrażane programy bezpieczeństwa. Outsourcing bhp również tam znajdzie swoje zastosowanie, pod warunkiem, że w jego skład wchodzą specjaliści ze swojej dziedziny.