Geodeta w centrum uwagi

iu pomiarów oraz obliczania wyników i nanoszenia ich na mapki geodezyjne. Wszelkie pomiary geodeci wykonują skomplikowanymi urządzeniami mierzącymi odległość oraz inne ważne parametry takie jak: wysokość, kąty i punkty odniesienia

Geodeta w centrum uwagi Budownictwo, drogi i podział działek to tylko niektóre z domen geodety. Dlatego to idealny wybór tego rodzaju usług.

Praca w terenie i w biurze

Praca w geodezji polega głównie na wykonywaniu pomiarów oraz obliczania wyników i nanoszenia ich na mapki geodezyjne. Wszelkie pomiary geodeci wykonują skomplikowanymi urządzeniami mierzącymi odległość oraz inne ważne parametry takie jak: wysokość, kąty i punkty odniesienia. Jest to cześć pracy typowo terenowej.

W biurze natomiast geodeta przygotowuje i opracowuje wszelkie dokumenty, wykonuje obliczenia wcześniej wykonanych pomiarów oraz nanosi się zmiany na odpowiednie mapki. Geodeci przesyłają też wykonane mapki do odpowiednich urzędów oraz inwestorów, aby praca budowlane mogły ruszyć.


Historia geodezji

Dawniej do wyznaczania własności gruntu wykorzystywano również roślinność, którą obsadzano granice posiadłości. Do tego celu wykorzystywano powszechnie tarninę3, co wpłynęło z kolei na nazewnictwo miejscowości w Polsce, które swoje nazwy wywodzą od tej rośliny; są to np.: Tarnów Opolski, Tarnowskie Góry3 oraz liczne miejscowości o nazwie Tarnów. Pierwszą książkę w języku polskim o geodezji oraz miernictwie, która poruszała praktyczne kwestie dotyczące wymierzania gruntu w budownictwie była wydana w 1566 roku ?Geometria to jest miernicka nauka? Stanisława Grzepskiego.

Kolejne dzieło o tej tematyce p.t. Geodesia distantiarum napisał w 1610 polski matematyk Jan Brożek, który na Uniwersytecie Krakowskim założył pierwszą w Polsce katedrę geodezji.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja


Las a geodezja

Geodezja leśna wchodzi w skład geodezji, czyli nauki ustalającej metody wykonywania pomiarów na małych powierzchniach do 50 kilometrów kwadratowych z pominięciem wpływu kulistości Ziemi zwanej także geodezją niższą Wyniki tych pomiarów rozpatruje się w odniesieniu do płaszczyzny poziomej, umożliwiającej sporządzenie map terenu w płaskim układzie współrzędnych. Mapa stanowi podstawę planowania w gospodarstwie leśnym oraz jest niezbędną pomocą w urządzaniu lasu.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja_leśna